Binance TR Komisyon Hesaplama & Hesap Makinesi

Binance TR, Binance tarafından Türkiye’de kurulan bir kripto para borsası. Binance TR’de alım satım yapıyorsanız veya Binance TR hesabı açmayı düşünüyorsanız aşağıdaki Binance TR hesap makinesini kullanarak yapacağınız işlemlerde kesilecek komisyonları hesaplayabilirsiniz.

 

Henüz Binance TR hesabınız yoksa ”B4531124” kodunu kullanarak veya doğrudan aşağıdaki butona tıklayarak %10 (maksimum) komisyon indirimli Binance TR hesabınızı açabilirsiniz:

BİNANCE TR HESABI AÇ

Binance TR komisyon nasıl hesaplanır?

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek yukarıdaki Binance TR hesap makinesi aracılığı ile Binance TR’de kesilecek komisyonu hesaplayabilirsiniz.

Adım 1: Türk Lirası (TRY), USDT, BUSD veya Bitcoin gibi kripto para bazında işlem değerini girin. Örneğin Binance TR’de 0.2 Ethereum satacaksanız ”0.2” girin. Cüzdanınızdaki 6500 TRY ile Chainlink alacaksanız ”6500” değerini girmeniz yeterli. 55000 TRY kripto para alacaksanız ”55000” ya da virgül ile ”55,000” girebilirsiniz. Binlik için virgül, ondalık için nokta kullanmalısınız. Örnek: 45,644.23

Adım 2: Binance TR hesabınızda komisyonlar için BNB kullanma seçeneği aktif ise ve cüzdanınızda BNB bulunuyorsa ”evet” seçeneğini işaretleyin. Aksi takdirde ”hayır” seçeneğini işaretleyin.

Adım 3: BTC/TRY, ETH/TRY gibi TRY çiftlerinde yapacağınız işlem için komisyon hesaplıyorsanız ”TRY çifti” seçeneğini işaretleyin. BTC/USDT, ETH/BUSD gibi kripto çiftlerindeki işlemler için komisyon hesaplamak istiyorsanız ”kripto çifti” seçeneğini işaretleyin.

Adım 4: Piyasa yapıcı ya da piyasa alıcı olarak işlem türünüzü seçin. Piyasa yapıcı ve piyasa alıcı işlemin ne olduğu ile ilgili bilginiz yoksa bu içerikte ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Adım 5: 30 günlük TRY işlem hacminizi seçin. İşlem hacmi bilginizi Binance TR hesabınızda panel veya ücretler sayfasında görebilirsiniz.

Adım 6: Binance TR hesabınızı açarken kullandığınız referans kodunun sağladığı komisyon indirimini seçin. Herhangi bir kod kullanmadıysanız %0 seçebilirsiniz.

Adım 7: Hesapla butonuna tıklayın.

İşlem için kesilecek komisyon değeri kısmında Türk Lirası (TRY), USDT, BUSD veya kripto para bazında kesilecek komisyon değerini görebilirsiniz.

Komisyon geri ödemesi kısmında kesilen komisyondan sonra hesabınıza geri yatırılan komisyon değerini görebilirsiniz.

Nihai ödenen komisyon kısmında ise komisyon geri ödemesini de hesaba katarak gerçekte ne kadar komisyon ödediğinizi görebilirsiniz. Örneğin 1 TRY komisyon kesildiyse ve 0.10 TRY komisyon geri ödemesi aldıysanız gerçekte 0.90 TRY komisyon ödemiş olursunuz.

Örnek Binance TR komisyon hesabı

Binance TR hesabınızı %10 komisyon indirimi ile açtığınızı ve komisyonları BNB ile ödediğinizi düşünelim. 30 günlük işlem hacminiz ise 1 milyon TL altında olsun.

Bu durumda piyasa yapıcı bir işlem yaptığınızda %25 BNB indirimi ile %0.075 komisyon oranı üzerinden komisyon kesilecek.

Daha sonra %10 komisyon geri ödemesi alacaksınız. Dolayısıyla sonuç olarak %0.0675 komisyon ödemiş olacaksınız.

Örneğin diyelim cüzdanınızda 5000 TRY var ve bu parayla Bitcoin almak istiyorsunuz. Bu durumda komisyonları BNB ile ödüyorsanız 5000/100×0.075’ten 3.75 TRY değerinde BNB komisyon olarak kesilir.

Daha sonra 3.75/10’dan 0.375 TRY değerinde BNB’yi komisyon geri ödemesi olarak alırsınız. Sonuç olarak 3.75-0.375’ten 3.375 TRY değerinde BNB komisyon olarak ödemiş olursunuz. Bu da oran olarak %0.0675 komisyona denk gelir (5000/100×0.0675 = 3.375).

Binance TR komisyon oranları

Binance TR komisyon oranı (TRY çiftleri): %0.10 / %0.15 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı).

Binance TR komisyon oranı (kripto çiftleri): %0.10 / %0.10 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı).

Hesabınızı %10 komisyon indirimi ile açtıysanız komisyon oranı: %0.09 / %0.135 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı).

Hesabınızı %10 komisyon indirimi ile açtıysanız ve komisyonları BNB ile ödüyorsanız: %0.0675 / %0.10125 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı).

Not: Örneğin %10 komisyon indiriminiz varsa ve komisyonları BNB ile ödemiyorsanız %0.09 yerine %0.10 komisyon kesilir. Ancak %10 komisyon geri ödemesi aldığınız için gerçek komisyon oranınız %0.09’dur.

Aynı şekilde komisyonları da BNB ile ödüyorsanız %0.0675 değil %0.075 komisyon kesilir. Ancak komisyon geri ödemesini de hesaba katarsanız gerçek ödediğiniz komisyon %0.0675 olacaktır.

Kısacası komisyon indirimi BNB indirimi gibi doğrudan komisyon oranını düşürerek değil komisyon geri ödemesi sağlayarak çalışır. İşlem hacminize göre bu oranlardan daha düşük komisyon da ödeyebilirsiniz.

Binance TR komisyon oranlarına KDV dahil mi?

Evet, komisyon oranlarına KDV dahil.

Binance TR komisyon düşürme

Binance TR hesabınızı %10 komisyon indirimi ile açarsanız %0.10 yerine %0.09 komisyon oranından işlem yapabilirsiniz. Ayrıca cüzdanınızda BNB tutarsanız işlem yaptığınızda komisyon olarak BNB kesilir ve ekstra %25 komisyon indirimi kazanırsınız.

Henüz Binance TR hesabınız yoksa aşağıdaki butona tıklayarak %10 komisyon indirimli Binance TR hesabınızı açabilirsiniz:

Bınance TR hesabı aç

Ayrıca doğrudan web sitesi üzerinde (trbinance.com) ya da mobil uygulamada hesap açarken referans kimliği kısmına ”B4531124” kodunu ekleyerek de %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

Binance (global) için maksimum komisyon indirimi %20 iken Binance TR referans kodları %0, %5 veya maksimum %10 komisyon indirimi sağlıyor.

Binance TR hesabı açma, kimlik doğrulama ve para yatırma gibi bilmeniz gereken tüm detayları aşağıdaki Binance TR para yatırma rehberinde bulabilirsiniz. Binance & Binance TR arası transfer, iki borsa arasındaki farklar ve komisyon indirimi gibi konularda da diğer içeriklerde bilgi bulabilirsiniz:

Daha da düşük komisyon ödemek isterseniz Binance hesabı açıp, Binance’te işlem yapmalısınız. Binance’te komisyon oranı %0.10. Ancak %20+%25 şeklinde komisyon indirimi ile piyasa yapıcı ve alıcı işlemlerde %0.06 komisyon oranından işlem yapabilirsiniz.