Bitexen Komisyon Hesaplama & Bitexen Hesap Makinesi

Bitexen komisyon hesaplama işlemi için kullanabileceğiniz hesap makinesi – Aşağıdaki Bitexen hesap makinesini kullanarak Bitexen’de yapacağınız tüm işlemlerde kesilecek komisyon değerini hesaplayabilirsiniz.

Bitexen hesap makinesi nasıl kullanılır?

Adım 1: Türk Lirası bazında veya BTC, ETH gibi kripto para bazında işlem değerini girin. Örneğin 0.34 Bitcoin satacaksanız ”0.34” girin. 1600 TL ile Ethereum alacaksanız ”1600” değerini girmeniz yeterli.

Adım 2: % olarak komisyon oranını girin. Bitexen’de komisyon oranı piyasa yapıcı ve piyasa alıcı işlemlerde farklı. Örneğin piyasa alıcı işlem yapıyorsanız komisyon oranı %0.25 olduğu için komisyon oranı kısmına 0.25 girmeniz gerekiyor.

Adım 3: Hesapla butonuna tıklayın.

Adım 4: Toplam komisyon değeri kısmında Türk Lirası veya BTC, ETH gibi kripto para bazında kesilecek komisyon değerini görebilirsiniz.

Örnek Bitexen komisyon hesabı

Örneğin cüzdanınızda 3600 TL var diyelim. Bu parayla Bitcoin almak istiyorsunuz. Bitexen’de komisyon oranı piyasa yapıcı işlemler için %0.15, piyasa alıcı işlemler için ise %0.25.

Bu durumda işlem değeri kısmına 3600, komisyon oranı kısmına ise 0.15 veya 0.25 girmeniz gerekiyor. Daha sonra ”hesapla” butonuna tıklayarak kesilecek komisyonu hesaplayabilirsiniz.

İşlem piyasa alıcı ise bu işlem için 9 TL komisyon kesilecek ve 3591 TL değerinde Bitcoin hesabınıza geçmiş olacak.

Bitexen komisyon oranları nedir?

%0.15 / %0.25 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı)

Bitexen komisyon oranlarına KDV dahil mi?

Hayır, yukarıdaki Bitexen komisyon oranlarına KDV dahil. Bu komisyon oranlarına ek olarak %18 KDV kesiliyor.

Bitexen komisyon düşürme

Bitexen hesabınızda EXEN coin tutarak Bitexen komisyon oranını düşürebilirsiniz. Hesabında devamlı EXEN coin tutan kullanıcılara kesilen komisyonunun belli bir kısmı haftalık olarak iade ediliyor.

  • 10 EXEN: %10 komisyon iadesi
  • 20 EXEN: %20 komisyon iadesi
  • 30 EXEN: %30 komisyon iadesi
  • 50 EXEN: %40 komisyon iadesi
  • 100 EXEN: %50 komisyon iadesi

%0.25 + KDV yerine %0.15 + KDV komisyon ödemek için piyasa yapıcı işlemler yapabilirsiniz. Ancak piyasa yapıcı işlem yaptığınızda emir mevcut fiyatlardan hemen gerçekleşmeyip emir defterine konuyor.

Dolayısıyla işlemin gerçekleşmesi için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Bu yüzden piyasa yapıcı işlem yapmanız her zaman mümkün olmayabilir.

Bitexen’de komisyon oranları hesabınızda EXEN tutsanız bile hala çok yüksek. Bunun yerine Binance’in Türkiye’de kurduğu Binance TR‘yi kullanabilirsiniz. Binance TR’de komisyon oranı sabit %0.10. Ayrıca %10 komisyon indirimli hesap açarak %0.09 komisyon oranından işlem yapabilirsiniz.

Bu şekilde kripto para alıp satarken Bitexen’e kıyasla daha az komisyon ödeyebilirsiniz. Binance TR’de ayrıca 30 Eylül 2021’e kadar TRY çiftlerinde piyasa yapıcı komisyon oranı sıfır. Binance ve Binance TR arasında yapılan kripto para transferleri ise ücretsiz.

Daha da düşük komisyon ödemek isterseniz Binance borsasını kullanabilirsiniz. Binance’te komisyon oranı %0.10. Ancak %20+%25 komisyon indirimi ile piyasa yapıcı ve alıcı işlemlerde %0.06 komisyon oranından al sat yapabilirsiniz.

Aşağıdaki butonlara tıklayarak Bitexen hesap makinesini paylaşabilirsiniz: