Yerli kripto para borsaları

Aşağıdaki listede yerli kripto para borsalarının komisyon oranlarını, çekim ücretlerini, stablecoin’leri ve diğer bilgileri bulabilirsiniz.

Yerli Kripto Para Borsaları ile İlgili Rehber ve İncelemeler

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsaları Bitcoin ve altcoin olarak adlandırılan diğer kripto paraları alıp satabileceğiniz dijital platformlardır. Kripto para alıp satmak isteyen kullanıcılar kripto para borsalarına üye olarak hesaplarına yatırdıkları Türk Lirası ve kripto paralar ile alım satım işlemleri yapabilir. Kullanıcıların girdiği alım satım emirleri ile her işlem çifti için bir emir defteri oluşur.

Bu emir defterindeki emirleri kullanarak isterseniz anında alım satım işlemi yani piyasa alıcı işlem yapabilir ya da daha yüksek ya da daha düşük fiyatlardan emir girerek piyasa yapıcı işlemler yapabilirsiniz. Bu şekilde emriniz hemen gerçekleşmeyecek emir defterine konup diğer kullanıcılar tarafından gerçekleştirilmesi beklenecektir.

Kripto Para Borsalarında Komisyon Nasıl Hesaplanır?

Kripto para borsalarında yapacağınız her işlem için belirli bir oranda komisyon kesilir. Yaptığınız işlem emir defterinde bulunan emirler ile hemen gerçekleşirse piyasa alıcı işlem yapmış olursunuz. Buna kıyasla piyasa yapıcı işlem yaparsanız genellikle daha düşük bir oranda komisyon ödersiniz.

Örneğin bir kripto para borsasındaki komisyon oranı %0.10 ise ödeyeceğiniz komisyonu şu şekilde hesaplayabilirsiniz: 1000 TL ile bir işlem yapmış iseniz 1000/100×0.10’dan 1 TL komisyon ödersiniz. Kripto para borsalarında alım satım ve komisyon işlemlerinin detayları için aşağıdaki içerikleri inceleyebilirsiniz.

Kripto Para Borsaları Neden Kripto Para Çekim Ücreti Alıyor?

Kripto para borsalarında kripto para çekim işlemlerinde blockchain üzerindeki transfer maliyetini karşılamak için belirli bir miktarda ücret kesilir. Bu ücret komisyon olarak kripto para borsasına gitmez bunun yerine ağdaki transfer maliyetini karşılamak için kullanılır. Blockchain ağındaki yoğunluğa göre zaman zaman kripto para çekim ücretleri borsa tarafından artırılabilir. Bazı kripto para borsaları transfer için gereken ücreti kendi karşılayabilir.

Kripto Para Borsaları Arasında Neden Fiyat Farkı Var?

Kripto para borsaları Bitcoin veya diğer kripto paraları satan bir platform değildir. Kripto para borsalarındaki kripto para fiyatları doğrudan kullanıcıların yaptığı alım satım işlemleri ile oluşur. Dolayısıyla birçok farklı nedenden dolayı kripto para borsaları arasında fiyat farkı oluşabilir. Kullandığınız kripto para borsasında kullanıcı sayısı ve işlem hacmi ne kadar yüksek ise işlem çiftlerinde de o kadar sağlıklı fiyatlar oluşacaktır. Alınıp satılan kripto para miktarı fazla ve alım satım emirleri arasındaki fiyat aralığı düşük olacağı için bu tür kripto para borsalarında daha rahat alım satım yapabilirsiniz.

Yerli Kripto Para Borsalarında Ne Tür İşlemler Yapabilirim?

Yerli kripto para borsalarında şu an sadece spot işlemler yapılabiliyor. Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ayrıca margin trading ve vadeli işlemler yapabilirsiniz. Bu tür işlemler sayesinde kripto paraları kaldıraç ile alıp satabilirsiniz. Ancak yeni başlıyorsanız bu tür işlemler yapmanız önerilmez veya küçük miktarlar ile deneyebilirsiniz.

Bunun haricinde Binance gibi birkaç kripto para borsasında kaldıraçlı token‘ler bulunuyor ve coin’ler stake edilerek para kazanılabiliyor. Bitcoin ve diğer kripto paraları kaldıraç ile alıp satmak istiyorsanız Binance’i veya BitMEX’i kullanabilirsiniz. Binance’te 125x’e kadar kaldıraçla Bitcoin işlemleri yapmak mümkün. BitMEX’te ise bu oran 100x. Binance Futures ve BitMEX ile ilgili komisyon oranları, pozisyon açma ve stop loss kullanımı gibi bilmeniz gereken her şeyi içeren aşağıdaki rehberlere göz atabilirsiniz.