Paribu Komisyon Hesaplama & Paribu Hesap Makinesi

Paribu, Türkiye’deki en büyük kripto para borsalarından biri. Özellikle yeni başlayanlar için Paribu komisyon oranları ve komisyon hesaplamak karmaşık görünebilir.

Aşağıdaki Paribu hesap makinesini kullanarak Paribu’da yapacağınız kripto para al sat işlemlerinde kesilecek komisyon değerini hesaplayabilirsiniz. Paribu komisyon hesaplama için kullanılan hesap makinesi tamamen ücretsizdir ve basit bir formüle dayanmaktadır.

Paribu hesap makinesini nasıl kullanabilirim?

Adım 1: İlk baştaki ”işlem değeri” kısmına Türk Lirası bazında veya Bitcoin gibi kripto para bazında işlem değerini girin. Örneğin Paribu’da ETH/TL çiftinde 2.47 Ethereum satacaksanız ”2.47” değerini girin. Hesabınızdaki 300 TL ile Chainlink alacaksanız ”300” değerini girebilirsiniz. Ya da 55.800,35 TL ile Bitcoin alacaksanız ”55.800,35” değerini girmeniz yeterli olacaktır.

Adım 2: İşlem türü kısmında piyasa yapıcı veya piyasa alıcı olarak işlem türünüzü seçin. Piyasa yapıcı ve piyasa alıcı işlemler ile ilgili bilginiz yoksa Paribu komisyon oranları rehberinde bu konuda bilgi bulabilirsiniz.

Adım 3: Son 30 gündeki işlem hacminizi seçin. Paribu hesabınızda son 30 gündeki işlem hacminizi görebilirsiniz.

Adım 4: Hesapla butonuna tıklayın. Toplam komisyon değeri kısmında yapacağınız işlem için Türk Lirası veya kripto para bazında kesilecek komisyon değerini görebilirsiniz.

Örnek Paribu komisyon hesabı

Örneğin Paribu cüzdanınızda 4000 TL var diyelim. Bu parayla Ethereum almak istiyorsunuz.

Paribu’da son 30 gündeki işlem hacminiz 50.000 TL altında ise komisyon oranı piyasa yapıcı işlemler için %0.25, piyasa alıcı işlemler için ise %0.35.

Bu durumda işlem değeri kısmına 4000 girip diğer alanları da seçmeniz gerekiyor. Daha sonra ”hesapla” butonuna tıklayarak kesilecek komisyonu hesaplayabilirsiniz.

İşlem piyasa alıcı ise işlem tamamen gerçekleştiğinde bu işlem için 14 TL komisyon kesilecek ve 3986 TL değerinde Bitcoin hesabınıza geçmiş olacak.

İşlemin bazen belli bir kısmı gerçekleşebilir. Bu durumda sadece gerçekleşen miktar bazında komisyon kesilir.

Paribu komisyon oranları nedir?

Son 30 gündeki işlem hacminiz 50.000 TL’den düşük ise:

%0.25 / %0.35 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı)

Son 30 gündeki işlem hacminiz 50.000-100.000 TL arasında ise:

%0.22 / %0.30 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı)

Paribu komisyon oranlarına KDV dahil mi?

Evet, Paribu’da yapacağınız işlemlerde komisyon oranlarına KDV dahil.

Paribu komisyon düşürme

Paribu komisyon oranını düşürmek mümkün değil. Daha düşük komisyon ödemek istiyorsanız piyasa yapıcı işlemler yapabilirsiniz.

Piyasa yapıcı işlem yapmak için örneğin satış yapacaksanız alış fiyatlarından daha yüksek bir fiyat girmeniz gerekiyor.

Bu şekilde emir hemen gerçekleşmek yerine satış emirlerinin bulunduğu kısma konur ve gerçekleştiğinde piyasa yapıcı olarak değerlendirilir. Aynı mantık alış işlemi için de geçerli.

Ancak piyasa yapıcı işlemlerin gerçekleşmesi için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Bu yüzden her zaman piyasa yapıcı işlem yapmak çok mümkün değil.

Bunun yerine Binance’in Türkiye’de kurduğu bir kripto para borsası olan Binance TR‘yi kullanabilirsiniz. Binance TR’de komisyon oranı piyasa yapıcı/alıcı olarak sabit %0.10. Ayrıca %10 komisyon indirimli hesap açarak %0.09 komisyon oranından işlem yapabilirsiniz.

Bu şekilde Paribu’ya kıyasla çok daha az komisyon ödeyebilirsiniz. Binance ve Binance TR arasında yapacağınız kripto para transferlerinden ise transfer/çekim ücreti alınmıyor.

Daha da az komisyon ödemek isterseniz Paribu ve Binance TR yerine Binance’i kullanabilirsiniz. Binance’te komisyon oranı %0.10’dan başlıyor ve işlem hacminize göre düşüyor.

Ancak işlem hacmine gerek duymadan toplamda %45 komisyon indirimi ile piyasa yapıcı ve alıcı işlemlerde %0.06 komisyon oranından al sat yapabilirsiniz.

Paribu hesap makinesini faydalı bulduysanız aşağıdaki butonlara tıklayarak Paribu hesap makinesini sosyal medyada ve arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz: