BtcTurk Komisyon Hesaplama & BtcTurk Hesap Makinesi

BtcTurk komisyon hesap makinesi – Aşağıdaki hesap makinesini kullanarak BtcTurk’te yapacağınız işlemlerde kesilecek komisyon değerini hesaplayabilirsiniz.

BtcTurk hesap makinesi nasıl kullanılır?

Adım 1: Türk Lirası (TRY), USDT veya Bitcoin gibi kripto para bazında işlem değerini girin. Örneğin 0.61 Bitcoin satacaksanız ”0.61” girin. 500 TL ile Ethereum alacaksanız ”500” değerini girmeniz yeterli.

İşlem değerinizi girerken binlik için virgül, ondalık için nokta kullanmalısınız. Örneğin 27,500 (yirmi yedi bin beş yüz), 6,800.22 (altı bin sekiz yüz lira yirmi iki kuruş).

Adım 2: İşlem yaptığınız işlem çiftini kripto/TRY veya kripto/kripto olarak seçin.

Adım 3: Piyasa yapıcı veya piyasa alıcı olarak işlem türünüzü seçin. İşlem türü konusunda bilginiz yoksa Bitcoin alım satımı rehberinde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Adım 4: 30 günlük işlem hacmi kademenizi seçin. Bu bilgiyi BtcTurk hesabınızda bulabilirsiniz.

Adım 5: Hesapla butonuna tıklayın.

İşlem için kesilecek komisyon değeri kısmında Türk Lirası, USDT veya kripto para bazında kesilecek komisyon değerini görebilirsiniz.

Örnek BtcTurk komisyon hesabı

Örneğin cüzdanınızda 2500 TRY var diyelim. Bu parayla Bitcoin almak istiyorsunuz. BtcTurk’te Türk Lirası çiftlerinde komisyon oranı piyasa yapıcı işlemler için %0.12, piyasa alıcı işlemler için ise %0.20.

Bu durumda işlem değeri kısmına 2500 girip işlem çiftini BTC/TRY olduğu için kripto/TRY olarak seçebilirsiniz.

İşlem türünüzü ve 30 günlük işlem hacminizi de seçtikten sonra ”hesapla” butonuna tıklayarak kesilecek komisyonu hesaplayabilirsiniz.

İşlem piyasa alıcı ve 30 günlük işlem hacminiz 1 milyon TRY altında ise bu işlem için 5 TRY komisyon kesilecek ve 2495 TRY değerinde Bitcoin hesabınıza geçmiş olacak.

BtcTurk komisyon oranları nedir?

Kripto/TRY çiftleri: %0.12 / %0.20 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı)

Kripto/Kripto çiftleri: %0.08 / %0.12 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı)

BtcTurk komisyon oranlarına KDV dahil mi?

Evet, komisyon oranlarına KDV dahil.

BtcTurk komisyon düşürme

BtcTurk komisyon oranını düşürmeniz mümkün değil. Daha az komisyon ödemek için piyasa yapıcı işlemler yapabilirsiniz.

Piyasa yapıcı işlem yaptığınızda emir mevcut fiyatlardan hemen gerçekleşmeyip emir defterine konuyor.

Dolayısıyla işlemin gerçekleşmesi için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Bu yüzden piyasa yapıcı işlem yapmanız her zaman mümkün olmayabilir.

İşlem hacmi ile komisyon oranını düşürmek için ise 30 günlük işlem hacminizin 1 milyon TRY üzerinde olması gerekiyor.

Bunun yerine Binance’in Türkiye’de kurduğu Binance TR‘yi kullanabilirsiniz. Binance TR’de komisyon oranı %0.10. Ayrıca %10 komisyon indirimli hesap açarak %0.09 komisyon oranından işlem yapabilirsiniz.

Hesabınızda BNB tuttuğunuzda ise komisyonları BNB ile ödeyerek %25 komisyon indirimi ile komisyon oranını %0.0675’e çekebilirsiniz.

Bu şekilde Türk Lirası ile kripto para alıp satarken TRY çiftlerinde BtcTurk’e kıyasla daha az komisyon ödeyebilirsiniz.

Henüz Binance TR hesabınız yoksa ”B4531124” kodu ile veya aşağıdaki butona tıklayarak %10 (max) komisyon indirimli Binance TR hesabınızı açabilirsiniz:

BINANCE TR HESABI AÇ

Daha da düşük komisyon ödemek isterseniz Binance hesabı açıp, Binance’te işlem yapmalısınız.

Binance’te komisyon oranı %0.10. Ancak %20+%25 şeklinde komisyon indirimi ile piyasa yapıcı ve piyasa alıcı işlemlerde %0.06 komisyon oranından işlem yapabilirsiniz.

%20 komisyon indirimli Binance (binance.com) hesabı açmak için ”K7NL7E8G” kodunu kullanabilir ya da aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz:

BINANCE HESABI AÇ

Aşağıdaki butonlara tıklayarak BtcTurk hesap makinesini paylaşabilirsiniz: