BtcTurk Komisyon Hesaplama & BtcTurk Hesap Makinesi

BtcTurk komisyon hesap makinesi – Aşağıdaki hesap makinesini kullanarak BtcTurk’te yapacağınız işlemlerde kesilecek komisyon değerini hesaplayabilirsiniz.

BtcTurk hesap makinesi nasıl kullanılır?

Adım 1: Türk Lirası, USD veya Bitcoin gibi kripto para bazında işlem değerini girin. Örneğin 1 Bitcoin satacaksanız ”1” girin. 500 TL ile Ethereum alacaksanız ”500” değerini girmeniz yeterli.

Adım 2: % olarak komisyon oranını girin. Komisyon oranı piyasa yapıcı ve piyasa alıcı işlemlerde farklı olabilir. Örneğin komisyon oranı %0.18 ise komisyon oranı kısmına 0.18 girebilirsiniz.

Adım 3: Hesapla butonuna tıklayın.

Adım 4: Toplam komisyon değeri kısmında Türk Lirası, USD veya kripto para bazında kesilecek komisyon değerini görebilirsiniz.

Örnek BtcTurk komisyon hesabı

Örneğin cüzdanınızda 2500 TRY var diyelim. Bu parayla Bitcoin almak istiyorsunuz. BtcTurk’te Türk Lirası çiftlerinde komisyon oranı piyasa yapıcı işlemler için %0.10, piyasa alıcı işlemler için ise %0.18.

Bu durumda işlem değeri kısmına 2500, komisyon oranı kısmına ise 0.10 veya 0.18 girmeniz gerekiyor. Daha sonra ”hesapla” butonuna tıklayarak kesilecek komisyonu hesaplayabilirsiniz.

İşlem piyasa alıcı ise bu işlem için 4.5 TL komisyon kesilecek ve 2495.5 TL değerinde Bitcoin hesabınıza geçmiş olacak.

BtcTurk komisyon oranları nedir?

Kripto/TRY çiftleri: %0.10 / %0.18 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı)

Kripto/Kripto çiftleri: %0.05 / %0.09 (piyasa yapıcı / piyasa alıcı)

BtcTurk komisyon oranlarına KDV dahil mi?

Evet, komisyon oranlarına KDV dahil.

BtcTurk komisyon düşürme

BtcTurk komisyon oranını düşürmeniz mümkün değil. Daha az komisyon ödemek için piyasa yapıcı işlemler yapabilirsiniz. Piyasa yapıcı işlem yaptığınızda emir mevcut fiyatlardan hemen gerçekleşmeyip emir defterine konuyor.

Dolayısıyla işlemin gerçekleşmesi için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Bu yüzden piyasa yapıcı işlem yapmanız her zaman mümkün olmayabilir.

Bunun yerine Binance’in Türkiye’de kurduğu Binance TR‘yi kullanabilirsiniz. Binance TR’de komisyon oranı %0.10. Ayrıca %10 komisyon indirimli hesap açarak %0.09 komisyon oranından işlem yapabilirsiniz.

Bu şekilde Türk Lirası ile kripto para alıp satarken BtcTurk’e kıyasla daha az komisyon ödeyebilirsiniz. Binance TR’de ayrıca 30 Eylül 2021’e kadar TRY çiftlerinde piyasa yapıcı komisyon oranı sıfır. Binance ve Binance TR arasında yapılan kripto para transferleri ise ücretsiz.

Daha da düşük komisyon ödemek isterseniz Binance hesabı açıp, Binance’te işlem yapmalısınız. Binance’te komisyon oranı %0.10. Ancak %20+%25 şeklinde komisyon indirimi ile piyasa yapıcı ve alıcı işlemlerde %0.06 komisyon oranından işlem yapabilirsiniz.

Aşağıdaki butonlara tıklayarak BtcTurk hesap makinesini paylaşabilirsiniz: